Në 22 vjetorin e masakrës së Reçakut, Kryeministri në ardhje, Albin Kurti ka bërë homazhe në Reçak së bashku m e u.d e presidentit, Vjosa Osmanin.

Pas homazheve, Kurti është deklaruar para mediave.

“Dimri i janarit 1999 ka qenë shumë më i ftohtë se ky që e kemi sivjet, kjo ngjarje e pat tmerruar gjithë Kosovën e popullin shqiptar po edhe i pat ndërgjegjësuar kancelaritë më të fuqishme botërore. Pas këtij akti gjenocidial nuk vonoi shumë dhe avionët e NATO-s filluan bombardimet”, ka thënë ai.

Ju pëlqen!

Ai tha se familjarët e të vrarëve janë viktima të një drejtësie të mohuar.

“Me pikëllim dhe me dhembje erdhëm që të takojmë edhe familjarët e të vrarëve ne masakrën e Reçakut, edhe këta janë viktima sepse një drejtësi e mohuar është një drejtësi e vazhdueshme.

Jo vetëm urdhërdhënësit edhe ekzekutorët dihen me emra shumë raste jo vetëm në masakrën e Reçakut dhe është detyrë që të ndiqen e të dënohen ata. Nuk mund të ketë paqe të qëndrueshme përderisa nuk ka drejtësi që sjell rehabilitim për viktimat e dënim për kriminelët”, tha ai.

“Përkulemi para humbjes dhe sakrificës së këtyre njerëzve dhe lavdia është e tyre e kujtimi i përjetshëm është i yni”, ka shtuar Kurti.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.