Kryeministri në detyrë, Albin Kurti nuk ka komentuar zhvillimet e fundit politike në LDK, ku u propozua si kandidat për kryeministër Avdullah Hoti.

“Unë nuk preferoj të komentoj si kryeministër në detyrë zhvillimet në një parti politike. Sa u ktheva nga komuna e Mamushës dhe Rahovecit dhe nuk kam pasur mundësi ti ndjek krejt kush çka tha. Sapo ti shohim dokumentet zyrtare me tekst me nënshkrim atëherë do të mund të flasim”, ka thënë Kurti.

Ai ka folur edhe për vitin 2014 dhe aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese të asaj kohe.

Ju pëlqen!

“Në vitin 2014 ne kemi konsideruar se shumica parlamentare formohet në Kuvendin e Republikës, mirëpo pati një aktgjykim të Gjykatës Kushtetuese që e definoj shumicën si shumicë absolute dhe relative. Ne ishim kritik atëherë, mirëpo ne e patëm pranuar atë aktgjykim dhe jemi sjellë konfrom me të”, ka thënë Kurti.

Ai ka theksuar se tash pasi LVV doli partia e parë në zgjedhjet e fundit, tash po ju kërkohet që të kthehen sërish në vitin 2014.

“Tash dolëm të parët në garë dhe po na thonë hajde të kthemi. në vitin 2014, atëherë na thonin se e keni gabim. Edhe në 2014 na bëhej e padrejtë edhe sot po na bëhet njëjtë, sepse po synohet një qeveri e cila për herë të parë në histori nuk varej as nga Lista Serbe dhe PAN-i”, shtoi kryeministri në detyrë.

Kurti kritikoi sërish presidentin Hashim Thaçi duke thënë se po tenton që jashtë kompetencave të tij të formojë vullnet politik.

“Nga pavarësia qeveritare edhe prej Listës Serbe dhe PAN-it po synohet të kalohet në një varësi të dyfishtë”, tha Kurti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!