55 vjeç. Quhet Marie Cau dhe sapo është zgjedhur kryebashkiak(e) e një fshati në veri të Francës, Tilloy-lez-Marchiennes.

E veçanta e Cau është se konsiderohet transgjinori i parë që drejton një bashki.

Isha një mashkull. Kisha lindur në trupin e gabuar

shprehet ajo.

Ju pëlqen!

Cau thotë se do të bëhet simbol i normalitetit dhe një shenjë për këtë është edhe miratimi nga votuesit në fshat ku drejtonte prej 20 vjetësh i njëjti njeri.

Lexo po ashtu:  Shkatërrohen kalldrëmet e Gjirokastrës të mbrojtura nga UNESCO
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!