Dëshmitarët okularë raportuan se njerëzit u hodhën përmes ajrit pranë Portws Nigra. Kryebashkiaku Wolfram Leibe tregoi se si ai eci nëpër qendër të qytetit pas incidentit. “Ishte thjesht e tmerrshme. Ka një palë atlete dhe vajza ka vdekur, “tha politikani i SPD.” Një pamje e tmerrit u paraqit vetë. ”

Leibe foli për “ditën më të zezë në Trier që nga Lufta e Dytë Botërore”.

Viktimat përfshijnë një fëmijë nëntë muajsh dhe një grua 73-vjeçare. Sipas policisë, një 25-vjeçar dhe një 45-vjeçar u vranë gjithashtu. 300 ndihmës nga brigada e zjarrfikësve, shërbimet e shpëtimit dhe organizata të tjera të ndihmës, si dhe rreth 450 oficerë policie ishin në detyrë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!