Për t’ju informuar pak kripa e Himalajës ruan përmbajtjen e saj minerale origjinale, magnezin dhe kalium. Por a janë të shëndetshme këto përbërës origjinalë? JO dhe aq!

Shumë njerëz mendojnë se kripa e detit është më e mirë për shkak të mineraleve të saj, por k e ajo si dhe kripa e imët kanë të njëjtën vlerë ushqyese bazë, sipas Klinikës Mayo. Kripa e detit dhe kripa e imët gjithashtu kanë një sasi të ngjashme të natriumit sipas peshës.

Sipas një studimi të publikuar në Gazetën e Shkencës dhe Teknologjisë Mjedisore, kripa e detit ka më shumë se sa vetëm minerale. Në shumë raste, ka edhe plastike të hedhur në kripën e detit qoftë ajo e përpunuar apo jo. Po, po e dëgjuat mirë plastik! Problemi është, se falë qeseve plastike dhe mbeturinave të tjera në rrugët ujore, shumica e markave të kripës së detit përmbajnë disa pjesë mikroskopike plastike.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Po në lidhje me jodin në kripën e imët?

Ju pëlqen!

Prodhuar në minierat e kripës, kripë tradicionale e tryezës ajo e imta përpunohet më shumë se kripa e detit. Kjo do të thotë se është kryesisht e lirë nga mineralet natyrore. Vlen të përmendet megjithatë, që nga vitet 1920, prodhuesit kanë shtuar jodin në kripën e përpunuar. Është një mineral i rëndësishëm për mbajtjen e tiroideve tuaja “të lumtur.”

Por në fund të fundit asnjë lloj kripe nuk është e mirë për ju, kështu që nuk do të ishte gabim të ulnit sasinë e përdorimit të saj.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!