Një foshnjë “me dy koka”, babai i tij e kishte varrosur të gjallë, nisi një fillim të ri falë ndërhyrjes që pati sukses Kirurgët thanë se fëmija lindi në Kashmir të Indisë, me një kokë të dytë që u rrit nga e para. Për shkak të anomalisë, e cila ishte e mbushur me materie të trurit jofunksional, babai refuzoi të porsalindurin dhe u përpoq që ta varroste.

Por gjatë këtij procesi ai u hetua nga banorët.

Tani rritja enorme e kokës është hequr nga doktorët pranë Institutit Sher-i-Kashmir të Shkencave të Mjekësisë, duke i dhënë fëmijës një shans të ri për jetën. Dr Abdul Rashid Bhat, i cili operoi fëmijën, tha:

Ju pëlqen!

“Foshnja 40-ditëshe ka lindur me anomali në kokë dhe ishte e papranueshme për familjen që u përpoq për ta varrosur të gjallë.”

“Shërbimi policor i Kashmirit e shpëtoi atë dhe e pranoi në spital. Gjendja e foshnjës ishte shumë e keqe, prandaj u pranua fillimisht në njësinë e kujdesit intensiv neonatal.”

Encephalocele ndodh në një në 5.000 lindje, kur një pjesë e kafkës nuk ka formuar si duhet dhe një pjesë e indit të truritformon një zgjatje SAC-si jashtë saj. Në këtë rast, Dr. Bhat tha, rritja ishte trefishi i madhësisë së kokës normale. MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!