Bankierët qendrorë të SHBA kanë eksploruar mundësinë e zhvillimit të një monedhe dixhitale, e cila do të ishte në dispozicion të drejtpërdrejtë për bizneset dhe familjet, konfirmoi kryetari i Rezervës Federale Jerome Powell për ligjvënësit këtë javë.

“Ndërsa ne nuk po zhvillojmë aktualisht një monedhë dixhitale të bankës qendrore, ne kemi vlerësuar dhe vazhdojmë të analizojmë me kujdes kostot dhe përfitimet e ndjekjes së një iniciative të tillë në Sh.B.A.”, shkroi Powell në një letër drejtuar ligjvënësve.

Një monedhë dixhitale e mbështetur nga banka qendrore në ekonominë më të madhe do të ishte e paparë dhe do të ngrinte një mori pyetjesh ligjore dhe operacionale. Powell tha se do të konsiderohej nga afër nga politikëbërësit, por shtoi se SH.B.A.-të mund të jenë në njëfarë mënyre të pozicionuar më mirë se vendet e tjera që kanë shikuar një propozim të tillë.

Ju pëlqen!

“Ne po vëzhgojmë me kujdes aktivitetet e bankave të tjera qendrore për të identifikuar përfitimet e mundshme që mund të jenë të rëndësishme në kontekstin amerikan,” shkroi ai. “Deri më tani, vëzhgimi ynë është se shumë nga sfidat që shpresojnë të adresojnë nuk zbatohen për Sh.B.A-të.”

Propozimet e monedhës dixhitale janë shfaqur në të gjithë sektorin privat gjatë vitit të kaluar – përfshirë në Facebook, JPMorgan dhe Ëells Fargo – megjithëse disa politikëbërës i kanë flamur ata si rreziqe të mundshme për politikën monetare dhe rregulloret financiare.

“Unë mendoj se jemi dakord që Libra ngre shumë shqetësime serioze, dhe ato do të përfshijnë intimitetin, pastrimin e parave, mbrojtjen e konsumatorit, stabilitetin financiar,” tha Powell në korrik të monedhës dixhitale të shpallur nga Facebook vitin e kaluar. “Ata do të duhet të vlerësohen plotësisht dhe publikisht dhe vlerësohen para se të vazhdojë kjo.”

Geri Kolgega / scan

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!