Rusia po kërkon të destabilizojë vendet rreth botës duke mbjellë dezinformata në lidhje me vaksinat e koronavirusit që ndahen me shpejtësi në rrjetet sociale, ka paralajmëruar kreu i Forcave të Armatosura të Britanisë.

Gjenerali Sir Nick Carter, shefi i shtabit të mbrojtjes, tha se taktika e propagandës pasqyron një strategji të “luftës politike” të ndërmarrë në mënyrë agresive nga Pekini si dhe Moska “e krijuar për të minuar kohezionin” në të gjithë perëndimin.

Në korrik, një njoftim i rremë për shtyp u postua në faqet e internetit të shtetit të vetë-deklaruar pro-rus në Luhansk, Ukrainën lindore. Në mënyrë të rreme pretendonte se SHBA kishte kryer prova vaksinash mbi vullnetarët ukrainas, disa prej të cilëve kishin vdekur.

Ju pëlqen!

Provat nuk kanë ndodhur kurrë, por rrëfimi mashtrues u përhap në disa gjuhë, përfshirë një grup të shquar australian kundër vaksinimit në Facebook, megjithë përpjekjet e shumta për ta kontrolluar atë.

Vende të tilla si Rusia dhe Kina, argumentoi Carter, “e shohin kontekstin strategjik si një luftë të vazhdueshme në të cilën instrumentet jo-ushtarake dhe ushtarake përdoren të pakufizuara nga çdo dallim midis paqes dhe luftës”.

Burimi: The Guardian

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.