Nga Elvis Hoxha

Kosova duhet të jetë në NATO të paktën për dy arsye që kanë të bëjnë me fuqinë dhe saktësinë e vetë NATO-s:

  • përcaktimi i Ballkanit perëndimor realisht drejt Perëndimit, duke pasur parasysh elementin sllav të Maqedonisë së Veriut që është pro-ruse;
  • mbushja e vrimave të NATO-s në brendësi të saj: nuk ka sesi të lihet jashtë NATO-s Kosova që është shprehur haptas dhe gjithnjë pro Perëndimit, më shumë se çdo popull tjetër i rajonit.
    Nëse Kosova nuk pranohet shpejt në NATO, atëherë duhet të kuptojmë se anëtarët e Aleancës nuk janë të qartë as në lidhje me aspiratat e tyre dhe as në lidhje me konceptin e Aleancës dhe të vendeve të shoqërisë së lirë.
    Shprehjet e herëpashershme të presidentit Macron lidhur me Serbinë, apo edhe qëndrimet e dyzuara të Lajçakut e vonojnë NATO-n dhe BE-në përpara barbarisë së Rusisë.
Lexo po ashtu:  Sky News: Boris Johnson drejt shërimit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!