Korrupsioni është ngulitur në shoqërinë kroate në shkollë ku fëmijët që mashtrojnë në teste shihen si “heronj”, tha presidentja e vendit.

Kolinda Grabar-Kitarović, e cila po largohet nga pozita e saj pas një humbjeje në zgjedhje, tha se praktikat korruptive mund të gjenden në të gjithë shoqërinë kroate, por ato fillojnë që në bankat e shkollës.

Ata që dalin mirë në provim përshkruheshin si “thjesht të zgjuar”, u tha presidentja gazetarëve në një konferencë shtypi në Zagreb, ndërsa “ata që kanë përgatitur për të mashtruar në testime janë heronj”.

Ju pëlqen!

“Këtu fillon korrupsioni mbi fëmijët,” tha Grabar-Kitarović. “Ata kërkojnë mënyra se si të anashkalojnë sistemin – dhe kjo ka të bëjë aspak me politikën. Është shumë më mirë sesa dikur. Por nuk është vetëm politikë ”.

Muajin e kaluar ish-kryeministri kroat Ivo Sanader, brenda qeverisë së të cilit Grabar-Kitarović, ishte ministre, u dënua me gjashtë vjet burg, pasi u shpall fajtor për marrjen e një ryshfeti prej 10 milion € (8.5 milion) në këmbim të dhënies një kompanie kroate nafte, aksione të mëdha në një kompani energjetike të sapo privatizuar.

Grabar-Kitarović tha: “Shumicën e kohës ne nuk jemi as në dijeni se çfarë është korrupsioni. Kur shkoni të shihni një mjek, të gjithë presin që të sillni të paktën lule, çokollata dhe gjëra të tilla – është zakon. Nëna ime ishte në spital kohët e fundit dhe miqtë e mi po më pyetnin, pse nuk sillni asgjë sepse infermierët presin që …

“Unë thashë,” Unë nuk do të marr pjesë në këtë lloj korrupsioni. “Do të sjell një shportë për Krishtlindje, një dhuratë të vogël për Krishtlindje, por vetëm kaq.

“Për mua drita e ndritshme janë të rinjtë që janë larguar nga Kroacia dhe duke shkuar jashtë vendit në vende të ndryshme që ata do të kthehen dhe të sjellin etikë dhe mënyra të ndryshme të punës me vete. Dhe në këtë mënyrë do të përfitojmë. ”

Sondazhi më i fundit i Eurobarometrit zbuloi se shumica e kroatëve ndjehen të prekur nga korrupsioni në jetën e tyre të përditshme (59%). Vendi ka përqindjen më të madhe nga të gjitha vendet anëtare të BE të anketuarve (16%) që raportojnë se janë ekspozuar personalisht ndaj korrupsionit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!