Disa thënie të mrekullueshme nga Charles Caleb Colton.

“Nuk është mirë të heshtim nëse jemi të mençur, por nëse nuk jemi aq të mençur, atëherë më mirë është të heshtim.”

“Pasuria mund të na aftësojë të bëjmë favore; por hirin pasuria s’na e jep”.

Ju pëlqen!

“Shumë prej atyre që ditët u duken të gjata, jeta u duket e shkurtër.”

“Librat, sikur shokët, duhet të jenë të pakët dhe të zgjedhur mire. Sikur shokët, gjithashtu, duhet tu kthehemi atyre përsëri dhe përsëri, sikur shokët e vërtetë asnjëherë nuk do të na zhgënjejnë – asnjëherë nuk do të ndalojnë të na udhëzojnë – asnjëherë nuk do të mërziten.”

“Shumë libra nuk kërkojnë mendime nga ata që i lexojnë ato, dhe për një arsye të thjeshtë; ato nuk bënë një kërkesë të tillë nga ata që i shkruan.”

“Provime janë të tmerrshme edhe për më të përgatiturit, sepse edhe më budallai ndër budallenjtë mund të formulojnë pyetje, të cilave, as më i zgjuari ndër të zgjuarit nuk është i aftë t’u japë përgjigje.”

Lexo po ashtu:  Në Manastir gjenden 15.000 granata të Luftës së Parë Botërore

“Miqësia përfundon shpesh në dashuri, ndërsa e kundërta nuk ndodhë kurrë.”

“Korrupsioni është si orteku i borës: pasi nis të rrotullohet mund veç të rritet.”

“Trupi dhe mendja, si burri dhe gruaja, jo gjithmonë janë dakord të vdesin bashkë.”

“Askush nuk i do më shumë sekretet se ai që nuk ka në mend t’i mbajë.”

“Ka një paradoks tek krenaria: disa persona i bën qesharakë e për disa të tjerë kujdeset që të mos bëhen.” 

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!