Një mjek që ishte në krye të luftës kundër epidemisë së koronavirusit në veri të Italisë, ka vdekur sot pas infektimit nga sëmundja.

67 vjeçari Roberto Stella, pësoi dështim në rrugët respiratore pas diagnostikimit me sëmundjen ne Como, njoftoi Federata Italiane e Mjekëve.

Sekretari i saj Silvestro Scotti tha në një deklaratë “Ai ishte një shembull i aftësisë dhe punës së rëndë të doktorëve të familjes. Vdekja e tij përfaqëson përpjekjen e dëshpëruar të të gjithë kolegëve që sot nuk janë të pajisur me mbrojtjen e nevojshme indivuduale”.

Ju pëlqen!

Numri i viktimave të koronavirusit të ri në Itali i ka kaluar 1000, teksa pasojat ekonomike o ndjehen në vend me bllokimin e plotë të vendit dhe bursës së Milanos. Epidemia është ende në rritje të pandalur dhe qeveria ka marrë masa të ashpra izolimi për përmbajtjen e saj.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.