Fotografia e Themistokli Gërmenjit (ulur) me Dalip Përmetin (majtas) dhe Vasil Tromaren (djathtas): viti, 1916. (Albanian Historical Society)

Në gusht 1912, këta tre patriotë kryen atentatin ndaj Rexhep Pallës, komandatit të ushtrise turke të Korçës.

Vrasja e tij erdhi si shpagim i masakrimit dhe vrasjes së gjashtë luftëtarëve shqiptarë, ata që në histori njihen si “Gjashte dëshmoret e Orman Çiflikut”.

Ju pëlqen!

Dëshmoret, pjesë e çetave te Qamil Panaritit dhe Spiro Ballkamenit u vranë me 29 dhe 30 korrik të vitit 1911, në fushën e Korçës dhe më pas, u tërhoqën zvarrë, për t’u sjellë në qendër të qytetit.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.