Pas moshës 50 vjeç, trupi i gruas ndryshon, kështu që është thelbësore të kryhen kontrolle dhe ekzaminime speciale rutinë.

Në këtë periudhë të jetës jeta e një gruaje pëson shumë ndryshime, duke përfshirë ardhjen e menopauzës. Për këtë arsye, shëndeti i grave duhet të mbahet nën kontroll, për të shmangur rreziqet dhe problemet. Cilat janë ekzaminimet dhe kontrollet për t’u kryer? Ja një listë e plotë:

Analizat e gjakut – Shumë shpesh mungesa e kohës na bën të lëmë pas dore shëndetin tonë dhe të heqim dorë edhe nga kontrollet parëndësishme siç janë analizat e gjakut. Megjithatë, mbi 50 vjeç, metabolizmi është më i ngadaltë dhe kjo mund të shkaktojë disa probleme. Për këtë arsye është e rëndësishme të kontrolloni disa parametra të tillë si sheqerin në gjak, trigliceridet, kolesterolin dhe faktorët e mpiksjes së gjakut.

Ju pëlqen!

Mineralometria e Kompjuterizuar e Kockave – Ky test përdoret për të kontrolluar dendësinë e kockave dhe për të identifikuar praninë e osteoporozës. Nëse rezultati është negativ, çdo pesë vjet, nëse është pozitiv çdo 18 muaj, duhet të monitoroni situatën.

Lexo po ashtu:  Urthi, çfarë është e si trajtohet?

Ekzaminimi gjinekologjik dhe pap-testi – Këto janë dy teste që çdo grua duhet të kryejë në mënyrë periodike pas marrëdhënies së parë seksuale, për të shmangur praninë e tumoreve dhe infeksioneve.

Ekografia transvaginale – E quajtur edhe TVS, ky ekzaminim ju lejon të zbuloni gjendjen e shëndetit të mitrës, vezoreve dhe endometrit. Duhet të bëhet pas moshës 50 vjeç, së bashku me pap testet dhe ekzaminimin gjinekologjik.

Ekzaminimi i gjirit – Parandalimi është thelbësor, veçanërisht kur bëhet fjalë për kancerin. Për këtë arsye, duke filluar nga mosha 50 vjeç është e detyrueshme të bëhen ekzaminime të gjirit me frekuencë më të madhe, duke vlerësuar edhe me vetë-ekzaminim praninë e mundshme në gji të protuberances, apo nodulave.

Mamografia – Ultratingulli i gjirit është një ekzaminim që rekomandohet nga mosha 30 vjeç. Pas moshës 40 vjeç, ky kontroll duhet të bëhet së bashku me mamografinë, e cila duhet të kryhet çdo 12 muaj pas moshës 50 vjeç.

Testi i gjakut okult fekal – Parandalimi i kancerit kolorektal kalon në provën e gjakut okult fekal. Ky është një test shumë i thjeshtë për t’u realizuar, i cili, në rast anomalie, duhet të pasohet nga një kolonoskopi.

Lexo po ashtu:  10 shkrimtaret më të dashura të letërsisë

Ekzaminimi i tiroides – Problemet e tiroides janë shumë të zakonshme tek gratë, prandaj këshillohet që shpesh të vlerësohet funksionaliteti i TSH. Eshtë një gjëndër shumë e rëndësishme, gjendja shëndetësore e së cilës tregohet nga një test i thjeshtë gjaku.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!