Një studim francez ka dalë në përfundimin se konsumimi i pijeve me sheqer, duke përfshirë 100%  lëng frutash mund të rrisë rrezikut e sëmundjes së kancerit.

Shkencëtarët nga Universiteti Sorbonne në Paris monitoruan konsumin e ushqimit dhe pijeve te më shumë se 101.000 të rriturve nga viti 2009 deri në vitin 2017.

Ata treguan në studimin e tyre të botuar të mërkurën në British Medical Journal se “konsumi i pijeve me sheqer ishte i lidhur dukshëm me rrezikun e kancerit të përgjithshëm”.

Ju pëlqen!

Ekipi i studimit ka përcaktuar pijet e sheqerit si pije që përmbajnë më shumë se 5% të karbohidrateve të thjeshta, të cilat përfshijnë pijet joalkoolike, shurupe, milkshakes dhe pije energjetike, ndër të tjera edhe 100%  lëng frutash.

Gjithashtu ata thanë se një pije me sheqer prej 100 ml në ditë rrit rrezikun e kancerit me 18%, por nëse është pijë e ëmbëlsuar artificialisht atëherë nuk ka një rritje në rrezik të kancerit.

Nga 2.193 kanceret e kontraktuar gjatë studimit, 693 ishin kancere të gjirit, 291 ishin kancere të prostatës dhe 166 ishin kancere kolorektale. Mosha mesatare në diagnozën e kancerit ishte 58 vjeç.

Lexo po ashtu:  Ushqyerja me qumësht gjiri, kujdesi që duhet të tregojnë nënat me dietën e tyre ushqimore

Por për të zbutur zgjedhjet e tyre shkencëtarët theksuan se studimi ishte “vëzhgues” dhe se rezultatet kishin marrë parasysh edhe faktorët sociodemografikë si mosha, gjinia, arsimi si dhe zgjedhjet e jetesës siç janë pjesëmarrësit që tymoseshin.

Burimi/Euronews

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!