Konsumi i një avokadoje çdo ditë mund të përmirësojë aftësinë e një personi për t’u përqëndruar, kanë raportojnë studiuesit. Avokadot janë të pasura me lutein, një karotenoid natyral, i provuar më parë se ka efekte pozitive në tru.

Dhe pas një prove kontrolli 12-javore të rastit, ekspertët e Universitetit të Illinois në Urbana-Champaign kanë zbuluar që të rriturit që janë mbipeshë ose mbipesha kanë pasur një rritje të përfitimeve konjitive pas konsumimit të frutave. Për studimin, 80 të rritur u ndanë në dy grupe dhe ju dhanë të njëjtat vakte. Sidoqoftë, një grup i pjesëmarrësve përfshinte çdo ditë avokado. Në fund të studimit, ata që kishin ngrënë avokado kishin përmirësuar performancat gjatë një testi konjitiv i cili u kërkonte atyre që të përqëndroheshin në detyra ndërsa shpërqendroheshin nga faktorë të ndryshëm të jashtëm.

“Mund të jetë që lëndët ushqyese në avokado të kenë një veprim specifik në tru që mbështet aftësinë për të bërë këtë detyrë në veçanti, ose ato mund të jenë më të dobishme për aftësi të caktuara njohëse mbi të tjerët,” shpjegoi udhëheqësi i studimit Naiman Khan. “Është gjithashtu e mundur që me një studim më të gjatë ose teste të ndryshme, ne mund të shohim efekte të tjera. Studime të tjera kanë gjetur efekte më të gjera në popullatat e tjera, kështu që është interesante të shihet një përfitim më specifik për këtë popullatë.”

Ju pëlqen!

Studiuesit zbuluan gjithashtu se pjesëmarrësit që hëngrën avokado nuk kishin nivele më të larta të lutein në fund të studimit. “Avokadot gjithashtu janë të pasura me fibra dhe yndyrna të pangopura. Është e mundur që këto lëndë ushqyese të tjera mund të kenë luajtur një rol në efektet njohëse që pamë, por ne u përqëndruam në luteinën në analizat tona”, tha autori i parë i studimit Caitlyn Edvard. “Analizat në të ardhmen mund të përqendrohen në lëndë ushqyese të tjera që gjenden në avokado, ose ndikimin e konsumit të avokados në masa të tjera siç janë statusi i peshës, inflamacioni dhe ndryshimet e mundshme në mikrobiomë.”

Ja 15 receta kreative dhe të thjeshta për tu realizuar:

 • Sallatë e ftohtë me fileto pule dhe avokado të prerë në feta
 • Vezë të mbushura me krem avokadoje dhe të verdhën e vezëve (Vezët zihen paraprakisht dhe e bardha mbushet me kremin e përftuar nga avokado dhe e verdha vezës)
 • Humus me avokado në formë kremi për brusketa ose patatina
 • Avokado të skuqur (të lyer me thërrime buke dhe vezë e më parë)
 • Feta avokadoje të mbështjella me proshutë
 • Smoothie me banane dhe avokado
 • Sallatë e ftohtë me quinoa dhe copa avokado
 • Krem avokado me erëza si majdanoz, piper etj, të mbështjella në role me feta të gjata kastraveci
 • Sorbeto me avokado
 • Sanduic të ftohtë me feta avokadoje, domate dhe djath dhie
 • Kek ose biskota me avokado
 • Vezë e pjekur mbi avokado me erëza të ndryshme sipas dëshirës

(CoverMedia)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!