Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, në T7 i është përgjigjur fjalëve të zyrtarëve amerikanë se nëse qeveria nuk pranon zbatimin e Asociacionit, kjo do të bëhet me partnerë të ndryshëm.

Konjufca garanton se, Asociacioni nuk mund të formohet pa president dhe kryeministër.

“Nëse presidentja e kryeministri nuk e nënshkruajnë Asociacionin, nuk ka fuqi që e krijon. Jo fuqi kështu forcë, por asnjë fuqi demokratike e politike.” – deklaroi Konjufca.

Ju pëlqen!

Ai më tej tha se pavarësisht masave që do mund të ndërmerreshin ndaj Kosovës nëse nuk nënshkruan Asociacionin, ato nuk do të ishin më të dëmshme se zbatimi i Asociacionit.

“Nuk ka sanksione më të dëmshme se Asociacioni.” tha Konjufca.

Lexo po ashtu:  Hoti: Nuk jemi mbrapa në procesin integrues në BE
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!