Pavarësisht se çfarë i thotë kancelarja gjermane Angela Merkel presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, apo çfarë i thonë atij Donald Trump ose Vladimir Putin, nuk ka njeri që mund ta kontrollojë atë, shroi Ethnos.

Pasi Presidenti Francez Emmanuel Macron postoi një mesazh në greqisht në Facebook në mbështetje të Greqisë dhe Qipros dhe thirrjen telefonike të Merkel për Erdoganin, ku ajo i tha atij se “Grekët nuk bëjnë shaka”, duket se provokimet turke nuk do të mbeten pa përgjigje nga liderët evropianë .

Sipas korrespodentit të OPEN TV të Berlinit, Pantelis Valassopoulos: Informacioni i disponueshëm nga Ministria e Jashtme gjermane është se për momentin Ankaraja është “një kamion në tatëpjetë pa frena”.

Ju pëlqen!

Kjo do të thotë, askush nuk mund ta kontrollojë Erdoganin. Të gjithë kanë frikë se Presidenti turk aktualisht është jashtë kontrollit.

Kohët e fundit Gjermania ka thënë se çdo shpim turk në hapësirën detare Greke dhe në Zonën Ekskluzive Ekonomike të Qipros, është i paligjshëm dhe do të ketë pasoja.

“Sa i përket përgjigjes së Erdoganit, ne do ta shohim atë në ditët në vijim pasi ai të ketë marrë shumë mesazhe nga Gjermania dhe Rusia, si dhe nga Shtetet e Bashkuara,” tha Valassopoulos.

Në një kohë kur liderët evropianë më në fund po qëndrojnë në solidaritet me Greqinë, pala amerikane po hesht.

Sipas korrespodentit të Open TV dhe Ethnos, Michalis Ignatiou, “është një zhvillim shumë i rrezikshëm, veçanërisht me faktin se lojtarët e botës po mblidhen në Mesdheun Lindor. Është e rëndësishme që ne të shohim që Izraeli dhe Franca po zgjohen. ”

“Në fakt, na bëri shumë përshtypje një artikull i Bloomberg, i cili i referohet përkeqësimit të mëtejshëm të marrëdhënieve me Turqinë e sotme. Marrëdhëniet nuk janë aspak mirë midis Ankarasë dhe Jeruzalemit. Sidoqoftë, parësor është interesi i Izraelit për Mesdheun. Qëllimi është të mbështesim aleancat me Greqinë dhe Qipron që janë forcuar në dekadat e fundit. Kjo është në përputhje me interesat e Egjiptit dhe Francës, të cilat së bashku me Emiratet janë të shqetësuar për veprimet e Turqisë në Mesdhe, “vazhdoi Ignatiou.

“Nëse studiojmë hartën e lagjes sonë, mund ta kuptojmë lehtësisht se Turqia është vetëm kundër të gjithëve. Por për shkak se kundërshtarët e saj nuk po bëjnë asgjë tani, vendi fqinj dominon”, tha ai.

Kur foli për Presidentin e SHBA Donald Trump, Ignatiou tha “Për fat të keq, ai mbetet një tifoz i Turqisë Islame dhe Erdoganit.”

Burimi: The Guardian, BBC, Kathimerini, Greek Times

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!