Pandemia e koronavirusit kërcënon të ardhmen e Eurozonës duke krijuar ndarje të mëdha ekonomike midis shteteve të saj anëtare, gjatë atij që pritet të jetë recesioni më i thellë që nga Depresioni i Madh, paralajmëroi Komisioni Evropian.

Komisioneri ekonomik i BE-së, Paolo Gentiloni, tha se ekziston një nevojë urgjente për të lehtësuar përkeqësimin e rendit ekzistues socio- ekonomik, pasi vendet dalin me shpejtësi të ndryshme nga rënia ekonomike e paparë.

Prodhimi ekonomik i Eurozonës ka të ngjarë të zvogëlohet me një rekord prej 7.75% në vitin 2020 dhe të tërhiqet me vetëm 6.25% në 2021, me papunësinë në rritje nga 7.5% në 2019 në 9.5% në 2020.

Ju pëlqen!

Gentiloni tha se aktiviteti ekonomik në BE në tërësi kishte “rënë me rreth një të tretën praktikisht brenda natës” për shkak të bllokimeve të vendosura nga qeveritë evropiane.

Më shumë se 1.1 milion njerëz kanë kontraktuar virusin në të gjithë Evropën dhe më shumë se 137,000 kanë vdekur, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC).

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!