Kombinimi i bërë me banane dhe spinaq i siguron trupit disa lëndë ushqyese thelbësore dhe ofron një sërë përfitimesh shëndetësore. Ajo që duhet të bëni për përgatitjen e këtij lëngu është të merrni:

Një tufë të vogël spinaqi,

1 filxhan me qumësht ose ujë (sipas dëshirës)

Ju pëlqen!

1 banane të pjekur

Përfitimet:

Vitamina K

Një nga përfitimet shëndetësore të konsumimit të lëngut me spinaq dhe banane është rritja e marrjes së vitaminës K. Vitamina K luan një rol thelbësor në shërimin e hershëm të plagëve, ajo shkakton grumbullimin e qelizave të gjakut, të quajtura trombocite, në mpiksje gjaku dhe ndalon gjakderdhjen në vendin e lëndimit.

Kaliumi

Një lëng i bërë me spinaq dhe banane gjithashtu siguron kalium. Një mineral thelbësor, kaliumi lehtëson funksionin e muskujve dhe gjithashtu ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut. Si bananet ashtu edhe spinaqi shërbejnë si burime të këtij minerali.

Vitamina A

Bananet dhe spinaqi përmbajnë të dyja beta-karoten, një pigment i verdhë që shërben si burim i vitaminës A. Pas përthithjes, trupi ndan çdo molekulë beta-karoten në dy molekula të vitaminës A, të cilat i përdor për të ruajtur sistemin tuaj imunitar dhe retinat, si dhe për të ndihmuar në drejtimin e zhvillimit të qelizave të reja të prodhuara.

Lexo po ashtu:  Arsyet që ngadalësojnë metabolizmin lidhen me stilin tuaj të jetesës, ja çfarë duhet të keni kujdes

Përbërës shtesë:

Ju mund të rrisni më tej vlerën ushqyese të kombinimit spinaq dhe banane duke shtuar fruta shtesë. Një grusht luleshtrydhe shton aromën dhe gjithashtu rrit marrjen e vitaminës C. Baza e kosit ofron kalcium.

Ju gjithashtu mund të provoni t’i shtoni lëngut fara chia ose liri të bluara, fibrat në fara ndihmojnë në trashjen e pijeve dhe acidet yndyrore omega-3 në fara rrisin marrjen e vyndyrave të shëndetshme.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!