Kombinati – Rrënohet edhe simboli i ekonomisë së Gjilanit

Tefik Ibrahimi

Keto germadha nuk jane te kohes se Hitlerit e as te bombardimeve te fashizmit. por jane germadha te rrenimit te Simbolit te Ekonomise se Gjilanit – FABRIKES SE DUHANIT
Duhani ne Komunen e Gjilanit ka fillu me u kultivu me 1947. Kombinati eshte ndertuar 1960. Ne Kombinat viteve ’80 kane qene te punesuar afro 1000 punetore . Kombinati ka pas kooperues anekend Kosoves.Numri i tyre ka qene 7 deri 8mije. Nese marrim qe cdo familje ka punesu 5 deri 6 anetare atehere del qe kafshaten e bukes dhe mireqenjen e kane siguru afro 50 mije veta !!!
Sot kete Kombinat nuk po e bombardojne fashistat po kete po e rrenojne vete shqiptaret ashtu siq e rrenuan dhe shkaterruan mbare Ekonomine e Kosoves.

Ju pëlqen!

POLITIKANËT TANË GËNJEJNË KUR THONË SE E DUAN KOSOVËN.
E KANË DASHT VETËM PËR INTERESA TË VETA! LUTEM MOS TA GËZOJNË OSE SHKURT MOS JA PASHIN HAJRIN!

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.