1-Përmasat

Koloseu është një ndërtesë eliptike 189 metra e gjatë dhe 156 metra e gjerë, duke mbuluar një sipërfaqe prej 24,000 metra katrorë me një lartësi mbi 48 metra.

Ka rreth 80 hyrje dhe mund të strehojë 50 mijë spektatorë.

Ju pëlqen!

2-Ndërtimi

Koloseu është ndërtuar për rreth 5 vite: nga 75 në 80 pas Krishtit.

3-Emri

Fillimisht i njohur si Amfiteatri Flavian (ndërtuar nga Vespasian dhe Titus i dinastisë Flavian). Emrin “Colosseum” e ka marrë pikërisht në Mesjetë: ndoshta sepse është afër statujës së “gjigandit” të Neronit.

Legjenda dikur ishte një tempull pagan, ku ai adhuronte djallin. Dhe në fund të çdo ceremonie, priftërinjtë i pyetën ndjekësit: “Colis Eum?” (“A e doni atë?”).

4-Ka 80 hyrje, duke përfshirë një Portë Vdekjeje!

Për të pritur mbi 50,000 spektatorë, ishte e domosdoshme të kishte një sistem të ndërlikuar të daljeve dhe hyrjeve. Deri në 76 porta u hapën në zonën e ndenjëses, me secilën hyrje për plebët (qytetarët) që kërkonin një shenjë për hyrje. Vendkalimet e harkuara e bënë të lehtë për njerëzit që të evakuoheshin nga Amfiteatri në rast emergjence.

Lexo po ashtu:  Routeri i Linksys, nëse kërkoni Wi-Fi 6 pa shpenzuar shumë

5-Hyrja në lojëra ishte falas
Perandorët e përdorën arenën për të promovuar politikën e tyre , kështu që hyrja në lojëra ishte falas për të gjithë Romakët.

6-Kishte ashensorë për kafshët

Hipogeumi ishte një shtesë e mëvonshme në Amfiteatër. Ishte njësoj si punimet e fshehura të një anijeje, duke përfshirë sistemet, rrotullat, litarët dhe tubat.

7-Pishina e Koloseut

Ishin të organizuara betejat nauromachie, detare në ujë. Por nuk patën të njëjtin sukses të lojërave me Gladiators. Për të mbushur të gjithë arenën u deshën afërsisht 7 orë.

8-Ai synonte t’u siguronte komoditetet më të mira plebëve

Një arritje e jashtëzakonshme nga planifikuesit Romakë u bë për të siguruar që kjo pikë referimi publike të kishte të gjitha lehtësitë. Ujësjellësit depozituan ujë, i cili furnizohej nga burime nëpër Koloseum për përdorim publik përmes tubave që kalonin nëpër mure.

9-Filma dashurie

Koloseu,ishte vendi i shumë filmave të dashurisë.

10-Kishte mbrojtëset më të ftohta të diellit

Duke plotësuar nevojat e mijëra qytetarëve, një sistem i tërhequr i tejdukshëm kanavacash i projektuar posaçërisht i quajtur Velarium errësoi të gjithë arenën dhe mbrojti spektatorët nga shiu. Mekanizmi kompleks i rrotulluesve u përfol se operohej nga marinarë të veçantë.

Lexo po ashtu:  Historia e emrit të bukur të Beratit dhe pse kemi shumë toponime sllave nga pushtimi Bullgar
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!