Mjalti është më e mirë për kollën ​​dhe ftohjen sesa ilaçet pa recetë, thotë një studim. “Ilaçi natyror” u zbulua gjithashtu se ishte më efektiv sesa antibiotikët për shërimit nga infeksionet e gjoksit.

Ekspertët u kërkuan mjekëve që të përshkruajnë mjaltë mbi ilaçet normale. Ajo gjithashtu nuk ka efekte anësore dhe, dhe me më pak kosto se barnat.

Hibatullah Abuelgasim i Universitetit të Oksfordit tha: “Kur mjekët përshkruajnë infeksione të traktit të sipërm të frymëmarrjes, ne do të rekomandojmë mjaltin si një alternative për antibiotikët. Është më efektiv dhe më pak i dëmshëm sesa ilaçet.”

Ju pëlqen!

Për të realizuar studimin u analizuan 1.760 njerëz me dhimbje të fytit, kollë dhe hundë të bllokuara. Studime treguan se simptomat zgjatën deri në dy ditë më pak në mesin e atyre që trajtohen me mjaltë , të cilat gjithashtu shkurtojnë ashpërsinë e kollitjes.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.