Eshtë një debat klasik: Koha apo paraja? Paraja apo koha? Ndonëse të dyja nuk janë të ndërkëmbyeshme, mund të duket sikur nuk mund të kesh njërën, nëse ke tjetrën. Atëherë, kë duhet të zgjidhni?

Sipas studimeve, nëse do të jesh i lumtur, duhet të zgjedhësh kohën, përpara parasë. (Po a nuk do të ishte më e kollajtë nëse do t’i kishim të dyja, do të pyesnim ne?)

Në një studim të botuar në “Social Psychological and Personality Science” në maj të këtij viti, shumica e pjesëmarrësve ishin në favor të të paturit të më shumë parave, në vend të kohës.

Ju pëlqen!

Megjithatë, zgjedhja e më shumë kohe lidhej gjithmonë me nivele më të larta të lumturisë dhe kënaqësisë nga jeta. Por, ju mund të mendoni, po sikur ata që zgjedhin kohën para parasë, të kenë tashmë shumë para? Studimi kontrolloi edhe nivelet ekzistuese të parave dhe kohës. Ndërkohë që vlera e parasë është e lehtë të kuantifikohet, vlera e kohës është pak më e vështirë.

Lexo po ashtu:  Ekspertët zbulojnë sekretin më të ruajtur të Ishullit të Pashkëve

Atëherë kë do të zgjidhnit ju, lexues të nderuar?

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!