Në Cinematheque/Tel Aviv u zhvillua sot ceremonia e shfaqjes premierë të filmit dokumentar “Kodi i Shqiptarit”, i producentes së njohur izraelite, Yael Katzir, ne partnership me Ambasadën e Shqipërisë në Izrael dhe me kontributin e shumë institucioneve, individëve, dhe sidomos Katzir Production.

Ambasada shqiptare në Izrael thekson se “realizimi i këtij dokumentari, është frut i një pune të konsiderueshme në bashkëpunim me producenten Katzir, me qëllim promovimin e rolit unik të shqiptarëve në shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore , fakt i cili i shërben rritjes së krenarisë kombëtare, një gjest historik i cili e veçon Shqipërinë jo vetëm në rajonin e Ballkanit, por në të gjithë Europën”, transmeton KultPlus.

Në ceremoninë e hapjes me këtë rast, Ambasadori  i Shqipërisë në Izrael, Bardhyk Canaj u vlerësua me medaljen e Mirënjohjes nga Produksioni Katzir, për kontributin e tij në realizimin e këtij aktiviteti.

Ju pëlqen!

Aktiviteti ne fjale, pati interes dhe jehonë jo vetëm në komunitetin shqiptaro-hebre, por edhe në pjesëmarrjen e trupit diplomatic të akredituar në Izrael, funksionarëve të njohur izraelitë të fushës së drejtësisë, artit, kinematografisë dhe anëtarë të botës akademike.

Ky dokumentar, i cili ka për qëllim rritjen e vizibilitetit, në kuadër të diplomacisë publike, për promovimin e vlerave unike të kombit tonë, do të shfaqet në disa kryeqytete europiane, ku stacioni i radhës do të jetë Parisi në 21 Nëntor, dhe më pas do vijojë rrugëtimin e tij edhe në SHBA./atsh/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!