Sipas shkencëtarëve amerikanë dhe atyre belgë, lama e quajtur Winter do të mund të ishte faktori kyç në gjetjen e ilaçit kundër COVID-19, shkruan Sky News.

Hulumtuesit nga Universiteti Austin në Teksas dhe ata të Institutit Nacional për Shëndetësi pranë Universitetit të Gentit në Belgjikë, kanë bërë të ditur se përmes lamës kanë arritur të krijojnë antitrupat për të cilat pretendohet se mbrojnë qelizat e njeriut nga COVID-19.

Ky ekip katër vite më parë kishte filluar të merret me hulumtimin e antitrupave që mund t’i kundërvihen viruseve SARS apo MERS, që kanë lidhje me coronavirusin e ri.

Ju pëlqen!

Kështu ata i injektuan versionet e sigurta të viruseve SARS dhe MERS, lamës së quajtur Winter, e cila ka katër vjet dhe jeton në një femër në një fshat në Belgjikë.

Shkencëtarët më pas izoluan antitrupat nga gjaku i saj, që prodhohen si kundërpërgjigje dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e infeksionit në të ardhmen.

Kjo metodë u përdor për të krijuar një antitrup të ri për të cilin shkencëtarët thonë se mund të parandalojë SARS-CoV-2, coronavirusin që rrezikon që COVID-19 të infektojë qelizat.

Lexo po ashtu:  Mbledhen nënshkrimet, seanca e jashtëzakonshme për votimin e Presidentit mbahet sot

“Është një nga antitrupat e parë që dihet që neutralizon SARS-CoV-2”, ka deklaruar Jason McClellan, profesor i bioshkencës molekulare në Universitetin e Austinit dhe një nga autorët e këtij studimi.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!