Ministrja e Transportit në Finlandë, Sanna Marin, do të jetë kryemintrja më e re në botë. Ajo është vetëm 34 vjeç dhe është zgjedhur nga partia e saj social-demokrate për të qenë kryeministrja e vendit. Ajo do të zëvëndësojë ish-kryeministrin Antti Rinnes, i cili dha dorëheqjen.

Këtë të martë, Sanna Marin do të bëjë betimin dhe pritet të udhëheqë koalicionin e qendrës së majtë, me pesë parti të kryesuara nga gratë. Kjo është hera e parë në historinë e botës që kryeministri i një vendi zgjidhet i një moshe kaq të re.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.