SHBA ka lejuar  te fotografohet ashtu sic eshte ruajtur prej vitesh qelia ku ne vitin 1929 u burgos dhe kaloi nje vit bosi i mafias se Cikagos dhe nje nga figurat me ne ze te krimit Amerikan, Al Kapone, përcjellë MekuliPress. Qelia ndodhet ne nje nga burgjet e sigurise se larte amerikane. Kjo nuk ishte burgosja e vetme e Kapones.

Koka amerikane e krimit, çuditerisht nuk arriti kurre te akuzohet per vrasje dhe organizime mafioze, por u arrestua dhe gjykua per evazion fiskal. Ai u denua me 11 vjet burg qe i vuajti ne burgun e famshem te Alkatraz.

Al Kapone mbetet figura me e njohur e botes se mafias ne amerike. Ai ka frymezuar shume filma dhe objektet e tij jane ekspozuar ne disa muzeume te vegjel ne Cikago. Al Kapone vdiq nga nje atak ne zemer ne vitin 1947 ne moshen 48 vjecare. Ai ishte me origjine familjare nga Italia e Jugut.

Ju pëlqen!

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.