Kjo është harta e të gjitha Bashkive Arbëreshe në Itali, nga Jugu deri në gjysmën e Italisë prej 500 vitesh!

(Me ngjyrë të kuqe janë katundet apo bashkësitë që ruajnë ende gjuhën arbëreshe, kurse me të gjelbër ato që kanë vetëm një identitet dhe memorie për rrënjet e tyre, por gjuha është bjerrë.)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!