Kryetari i Lëvizjes “Vetvendosje”, Albin Kurti me anë të aktiviteteve të tija shumicën e rasteve radikale kundër dukurive negative në Republikën e Kosovës, shpesh herë edhe duke i kontestuar simbolet indentifikuese të shtetit, vazhdimishtë nga oponentët e tij politik është akuzuar se ai nuk e njeh, nuk e don e madje e përçmon Republikën e Kosovës, e duke u thirrur në këtë, ata thonë se Albin Kurti dhe persona si ai të cilët nuk e rrespektojnë Republikën e Kosovës, nuk mund të punojnë pro këtij shteti.

 Në anën tjetër, si për t’i demantuar fuqishëm të gjithë ata që e akuzojnë liderin e Vetvendje kemi hasur në një shkrim të datës 11 Mars të vitit 2000, në ballinë të gazetës gjejmë artikullin “Jam shtetas i Republikës së Kosovës dhe nuk e njoh gjyqin serb”.

 Këto janë fjalët e liderit Albin Kurti i cili ato kohra ishte ende i burgosur politik në burgun e Nishit për gjoja veprime kriminale kundër Serbis, duke nënvizuar se nuk e njeh sistemin gjyqësor serb, rrjedhimisht akuzat e ngritura nga ai sistem gjyqësor.

Lexo po ashtu:  "Ky vendim është marrë bazuar në gjasa dhe dyshime dhe ne favor të fuqizimit të rolit të Listës Srpska"
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!