Me mijëra serbë në Mal të Zi, nën drejtimin e zyrtarëve të Kishës Ortodokse Serbe, kanë protestuar sot në kryeqytetin e vendit.

Protestuesit u drejtuan nga Metropoliti Amfilohije, kreu i Kishës Ortodokse Ukrainase që është besnik i patriarkatit në Moskë.

Presidenti malazez, Milo Gjukanoviç, ka akuzuar Serbinë dhe Rusinë se po përdorin kishën për të dëmtuar pavarësinë e vendit, anëtarësimin në NATO dhe procesin e integrimit për në BE.

Ju pëlqen!

Beogradi dhe Moska i kanë mohuar akuzat.

Protesta vjen pasi qeveria ka në plan të nisë zbatimin e një ligji që synon t’ia kalojë shtetit malazez ato prona që grupet fetare nuk i kanë me dokumente që të datojnë para vitit 1918, kur Mbretëria e Malit të Zi iu bashkua Mbretërisë së Serbëve, Kroatëve dhe Sllovenëve, e cila çoi drejt krijimit të Jugosllavisë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!