Vendet e trashëgimisë kulturore janë të shumta në vendin tonë dhe me rijetësimin e tyre ato janë shndërruar ne sajte të vizitueshme që po tërheqin gjithnjë e më shumë vëmendjen e qytetarëve dhe të turistëve.

Një prej këtyre vendeve me interes për t’u vizituar dhe për t’u njohur me historinë e saj, është Kisha e Shën Kollit, Kurjan për të cilën Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore thotë se është ndërtuar në shekullin XIV, në stilin bizantin.

Dikur, kisha ka qenë me kupole mbi tambur, ndërsa sot është një nefëshe dhe e mbuluar me çati druri. E veçanta e kësaj kishe është ndërthurja e tullave me ripërdorimin e elementeve të shumta antike dhe paleokristiane në muret e fasadës së jashtme të saj, fenomen i njohur si spolia.

Ju pëlqen!

Pikturat murale në brendësi të saj janë realizuar në shekullin XVI nga ikonografi Nikolla i Onufrit./ atsh/

Lexo po ashtu:  Dita kur më vdiq ime bijë…
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!