Aplikacioni u tregon përdoruesve nëse kanë qenë afër një personi të konfirmuar ose të dyshuar me koronavirusin.

Kina zhvillon një aplikacion për të luftuar koronavirusin

Kina ka lançuar një aplikacioni i cili lejon njerëzit të kontrollojnë nëse kanë qenë në rrezik infektimi nga koronavirusi.

Aplikacioni u tregon përdoruesve nëse kanë qenë afër një personi të konfirmuar ose të dyshuar me koronavirusin.

Ju pëlqen!

Njerëzit të identifikuar si rrezik u këshillohet të qëndrojnë në shtëpi dhe informojnë autoritetet lokale të shëndetit.

Teknologjia gjithashtu tregon mbikëqyrjen masive të qeverisë Kineze ndaj popullsisë së saj.

Sapo përdoruesit regjistrohen në aplikacion me një numër telefoni, atyre u kërkohet të vendosin emrin dhe numrin e ID. Çdo numër telefoni i regjistruar përdoret për të kontrolluar statusin e numrave ID.

Aplikacioni është ndërtuar nga qeveria dhe kompania China Electronics Technology Group.

Është fakt se qeveria Kineze sot realizon nivele të larta mbikëqyrjeje ndaj qytetarëve të saj por ekspertët sugjerojnë se ky rast nuk do të jetë aq kontrovers.

Lexo po ashtu:  Prezantohet në Tiranë fjalori i turqizmave në gjuhët e Ballkanit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!