Kina ka vendosur flamurin e saj në Hënë, më shumë se 50 vjet pasi SHBA-ja vendosi për herë të parë flamurin e saj në satelitin e Tokës.

Fotografitë nga Administrata Kineze e Hapësirës tregojnë Flamurin e Kuq me pesë yje që qëndron në sipërfaqen hënore pa erë. Ajo u fotografua nga sonda hapësinore Chang përpara se të largohej nga Hëna me mostra shkëmbinjsh të enjten. Shtetet e Bashkuara vendosën flamurin e parë në Hënë gjatë misionit të Apollo 11 në vitin 1969. Pesë flamuj të tjerë të SHBA u vendosën në sipërfaqen e Hënës gjatë misioneve pasuese deri në 1972.

Në vitin 2012 NASA publikoi imazhe satelitore që tregonin se pesë prej flamujve ishin akoma në këmbë, por ekspertët thoanë se ata ka të ngjarë të jenë zbardhur të bardhë nga shkëlqimi i diellit. Flamuri i parë i vendosur nga astronauti Buzz Aldrin se ishte vendosur shumë afër modulit hënor Apollo.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.