Kina i kërkon NATO-s “të përmbahet nga përpjekjet për të destabilizuar Azinë apo gjithë botën në përgjithësi.” Kjo është përgjigja që zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Zhao Lijian ka dhënë ndaj pretendimeve të Sekretarit të Përgjithshëm të Aleancës Jens Stoltenberg, i cili është shprehur së fundmi se Pekini paraqet “një sfidë sistematike” për sigurinë kombëtare të demokracive.

NATO duhet të ndalojë “përhapjen e komenteve të rreme dhe provokuese” kundër Kinës dhe të braktisë “qasjen e saj konfrontuese të tërheqjes së vijave të bazuara në ideologji”.

Pekini është “shumë i pakënaqur dhe me vendosmëri kundërshton akuzat e fundit të pabazuara dhe sulmet shpifëse,” vijon më tej deklarata.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.