Një në çdo dy miliarderë të publikuar vitin e kaluar ishin në Kinë, vendi i parë që doli nga një bllokim pandemik në të gjithë vendin dhe e vetmja ekonomi e madhe që u zgjerua vitin e kaluar, sipas një liste nga Hurun Report.

Kina tejkaloi Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar për t’u bërë vendi i parë me më shumë se 1000 miliarderë, me 1,058 miliarderë vitin e kaluar krahasuar me 696 në SHBA, sipas Hurun, Lista e Pasurive Globale 2021. Nga 610 manjatët e sapomentuar globalisht , 318 ishin në Kinë, krahasuar me 95 në SHBA bazuar në vlerësimet e 15 janarit, tha Hurun.

“Bota nuk e ka parë kurrë këtë shumë pasurie të krijuar në vetëm një vit, shumë më tepër sesa pritej për një vit të shkatërruar keq nga Covid-19”, tha Rupert Hoogewerf, shefi i hulumtimit dhe kryetari i Hurun Report. “Një bum i tregjeve të aksioneve, i nxitur pjesërisht nga lehtësimi sasior, dhe vërshimi i listave të reja ka realizuar tetë miliarderë të rinj në javë për vitin e kaluar.”

Ju pëlqen!

Individët më të pasur në planet u bënë kolektivisht më të pasur në vitin 2020 ndërsa bota ishte zhytur në rënie ekonomike të papara të shkaktuara nga kriza më e rëndë e shëndetit publik në dekada, me pasurinë kolektive të 0,01 përqind duke u rritur me 32 përqind në 14,7 trilionë dollarë amerikanë. Radhët e tyre gjithashtu u rritën për të përfshirë 3,228 miliarderë të njohur në 2,402 kompani në 68 vende, sipas raportit.

Kina kishte gjashtë nga 10 qytetet më të mira të botës me përqendrimin më të lartë të miliarderëve, me Pekinin në krye të renditjes për të gjashtin vit radhazi si shtëpia e 145 të ultrave të pasur. Shangai ishte në vendin e dytë me 113 miliarderë, duke dalë nga Nju Jorku me 112. Hong Kong ishte në vendin e pestë me 82 miliarderë, pas 105 të Shenzhen.

Elon Musk ishte njeriu më i pasur në botë, pasi rritja prej 622 përqind e çmimit të aksioneve të Tesla-s në vitin 2020 e rriti pasurinë e tij në rreth 197 miliardë dollarë, më shumë se themeluesi i Amazon, Jeff Bezos me 189 miliardë dollarë.

Zhong Shanshan, themelues dhe kryetar i shisheve të ujit Nongfu Spring, ishte një nga anëtarët më të rinj të klubit të miliarderëve, me 85 miliardë dollarë pasuri të vlerësuar në vendin e shtatë.

Oferta fillestare e kompanisë së tij të ujit në shishe (IPO) ishte një nga shitjet më të larta të aksioneve të qytetit, duke mbyllur një rekord prej 87 miliardë dollarësh amerikanë në kapital, rreth një e treta e parave të gatshme të Hong Kongut në qarkullim, në pajtimet nga investitorët entuziastë të shitjes me pakicë .

Familja e Jack Ma, Alibaba Group Holding i së cilës zotëron këtë gazetë, ra katër pikë në vendin e 25-të me pasurinë e tyre në rritje 22 përqind në 55 miliardë dollarë.

Krijimi i pasurisë u ndihmua nga lulëzimi në tregjet globale të kapitalit, të udhëhequr nga rritja e Nasdaq për 44 përqind dhe një fitim prej 35 përqind në tregun e aksioneve Shenzhen. India dhe Japonia u rritën me mbi 20 përqind, tha raporti. Dollari amerikan u zhvlerësua 7 përqind ndaj Juan dhe u dobësua me 9 përqind ndaj Euros, shtoi ai.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.