Agjencia hapësinore e Kinës ka publikuar pamje mahnitëse nga ana e largët e Hënës, duke zbuluar bukurinë e terrenit misterioz.

Imazhet me rezolucion të lartë u publikuan në faqen e internetit të dedikuar të agjencisë dhe u përmirësuan nga një ekspert i NASA-s.

Doug Ellison, i cili kryeson ekipin e kamerave inxhinierike për Curiosity Mars Rover në NASA, përpunoi imazhet dhe i postoi në Twitter.

Ju pëlqen!

Një imazh i tokës hënore me gjurmët e Rover Yutu-2 u soll në jetë me ngjyra duke përdorur një program kompjuterik të sofistikuar.

Imazhet janë marrë nga kamera tokësore e Chang’e-4 dhe kamera panoramike në roverin Yutu-2.

Depoja e të dhënave ka matur më shumë se 10 GB dhe përfshin imazhe të marra gjatë vitit të parë të saj në veprim.

Disa nga imazhet shfaqin pamje të kraterit Von Karmer në të cilin u ul misioni kinez.

Është krateri me ndikimin më të madh në të gjithë Sistemin Diellor në thellësi prej 13 km dhe 2.500 km në diametër.

Ana e largët e Hënës – e njohur si ana e errët – në të vërtetë merr po aq dritë sa ana e afërt, por gjithmonë qëndron larg Tokës.

Kjo për shkak se Hëna është e mbyllur në mënyrë të rregullt ndaj Tokës, duke u rrotulluar me të njëjtin ritëm që orbiton planetin tonë, kështu që ana e largët – ose ‘ana e errët’ – nuk është kurrë e dukshme nga planeti ynë.

Ditët në Hënë zgjasin 14 ditë të Tokës falë orbitës së saj rreth planetit tonë dhe mund të funksionojnë vetëm gjatë ditës hënore kur është më e ngrohtë.

Chang’e-4 dhe Yutu-2 po hyjnë në veprim në ditën e tyre të 14-të hënore.

Misioni i hetimit hënor Chang’e-4, i quajtur sipas perëndeshës së hënës në mitologjinë kineze, filloi dhjetorin e kaluar nga qendra e fillimit jug-perëndimor Xichang.

Është sonda e dytë kineze që zbarkohet në Hënë, pas misionit Rover Yutu në vitin 2013.

Imazhet e jashtëzakonshme janë një informacion sekondar për të dhënat thelbësore që ai po lëshon sërish në Tokë përmes satelitit të tij të quajtur Queqiao.

Ai është i vendosur në orbitën operative rreth 40,000 milje përtej Hënës dhe është përdorur për të dërgojë imazhe nga ana e largët e Hënës në Tokë.

Detyrat e Chang’e-4 përfshijnë vëzhgimin astronomik, terrenin e Hënës, formën e Tokës dhe përbërjen minerale, dhe matjen e rrezatimit neutron dhe atomet neutrale për të studiuar mjedisin në anën e largët të Hënës.

Kohët e fundit, u zbulua se si një biosferë në bord u përdor për të rritur një bimë në Hënë.

Xie Gengxin nga Universiteti Chongqing sajoi një kapsulë cilindrike kopshti për të provuar dhe sjellë kopshtarinë më thellë në hapësirën e jashtme.

Kapsula ishte i ngarkuar me pambuk, patate, fara, një shumëllojshmëri të barërave të këqija të quajtur Arabidopsis dhe vezëve të mizave të frutave.

Arabidopsis një bimë që përdoret gjerësisht nga shkencëtarët në eksperimente dhe përdoret modeli se sa bimë do t’u përgjigjen stimujve të ndryshëm. /kp/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!