Kina ka lëshuar një satelit të ri për të studiuar mjedisin hapësinor, njoftuan mediet lokale. Sipas transmetuesit CGTN, sateliti eksperimentues u dërgua në orbitën e planifikuar rreth orës 07:01 të mëngjesit, sipas orës locale, nga Qendra e Lëshimit të Satelitëve në Taiyuan, Shanxi.

Deri më tani, Kina ka lëshuar dy satelitët Shiyan-6, në nëntor të vitit 2018 dhe korrik të vitit 2020, me objektiva të ngjashëm. Sateliti pritet të kryejë studimin e mjedisit hapësinor dhe të zhvillojë eksperimente mbi teknologjitë e lidhura me të.

Lexo po ashtu:  Në cilat profesione mund të punohet dhe çfarë kushtesh të tjera nevojiten për të punuar në Gjermani?
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!