Kina ka zbuluar trenin më të ri “plumb”, me shpejtësi të të lartë dhe të projektuar për klimë jashtëzakonisht të ftohtë.Treni “CR400AF-G” mund të funksionojë me shpejtësi deri në 350 kilometra në orë dhe në temperatura të ulëta deri në -40 gradë Celsius.

Treni, i shfaqur në Pekin në 6 Janar, do të lëvizë në një linjë të re me shpejtësi të lartë që lidh kryeqytetin kinez me destinacionet verilindore, duke përfshirë qytetet Shenyang dhe Harbin; ky i fundit është i famshëm për festivalin e tij vjetor të borës dhe akullit.

Burimi origjinal: CNN

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.