Gjykata e Lartë kineze ka ashpërsuar qëndrimin e saj ndaj kriptomonedhave, duke i përfshirë ato në ligj në listën e metodave të paligjshme të mbledhjes së fondeve.

Sipas interpretimit të ri, i cili hyn në fuqi më 1 mars, individët që merren në mënyrë të paligjshme me kriptovaluta mund të gjobiten deri në 500,000 juanë (6,658,895 rubla) dhe të përballen me dhjetë vjet burg.

Një pamje e re, e zbatueshme ligjërisht e kriptomonedhave është shfaqur pas vendimeve të shumta të qeverisë kundër teknologjisë.

Ju pëlqen!

Ndalimi i minierave të kriptomonedhave u pasua nga një gjueti e vërtetë për aktivitete të paligjshme në hapësirën e kriptove, gjë që bëri që shumica e minatorëve kinezë të zhvendoseshin në “ujra më pak të rrezikshëm”.

Sipas legjislacionit të ri, të dyshuarit do të ndiqen penalisht sipas nenit 176 të ligjit penal të Kinës, i cili parashikon dënime me burg nga tre deri në 10 vjet dhe gjoba nga 50,000 juanë deri në 500,000 juanë për krime të mëdha që lidhen me të parave.

Lexo po ashtu:  Raporti zbulon sa i mirë është interneti celular 4G në Shqipëri dhe Kosovë për të luajtur lojëra si Fortnite dhe PUBG

Krimet më pak të rënda dënohen me burgim deri në tre vjet dhe gjoba që variojnë nga 20,000 juanë deri në 200,000 juanë.

Vihet re se legjislacioni përmban një përkufizim jashtëzakonisht të gjerë të “transaksioneve të kriptomonedhave”. Kjo do të thotë se pothuajse çdo transaksion që lidhet me kriptomonedhën mund të bjerë nën këtë term.

SCAN

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!