Ballina e Prospektit 5 ditësh i Shkollës Katolike të Pejës (Ipek, 1867-1918)

Peja, Lulja e Dukagjinit, është qytet i pasur me histori dhe kulturë, siç dëshmojnë monumentet e shumta, si gjurmët parahistorike në grykën e Rugovës, rrënojat e qytetit dhe fortifikimi antik dardan, monumentet e kultit të krishterë dhe mysliman, kullat e shumta, shtëpi tipike urbane dhe rurale, muzeume dhe imazhe të Alpeve Shqiptare, të cilat përveç bukurisë përrallore shquhen edhe për mbrojtjen nga sulmet e armikut.

Krahas disa shkollave osmane, në gjysmën e dytë të shekullit XIX, kur qyteti kishte rreth 20 mijë banorë, në vitin 1867 u themelua edhe shkolla katolike e qytetit, ku nxënësit mësonin edhe gjuhën shqipe. Shkolla në fjalë, e cila lidhet me emrin e Franz Jozefit I, perandorit austro-hungarez kishte funksionuar të paktën deri në kohën e krijimit të Mbretërisë SKS (1918)!

Ju pëlqen!

Ilustrimi: Ballina e Prospektit të Shkollës Katolike të Pejës (IPEK)!
Burimi: Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës (kopje nga Vjena)/Jahja Dranqolli/

Lexo po ashtu:  “Daily Mail” më 1928 mbi turizmin automobilistik në Shqipëri
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!