Burime evropiane thanë që disa vende po përgatiten të kërkojnë që Britania “të bëhet një shembull” në mënyrë që të nxisë euroskepticizmin e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Ky shpërthim nxitet nga platformat e politikanëve anti-Bruksel, siç është Matteo Salvini i Italisë, pasi blloku ishte i ngadaltë në përgjigjen e tij ndaj krizës.

Një burim i BE tha: “Disa vende po hyjnë në sezonin e zgjedhjeve ku ndjenjat euroceptike do të përdoren kunder qeverive, dhe për këtë arsye Brukseli, do të jetë bazë e fushatave të tyre.

Ju pëlqen!

Por kjo gjithashtu mund të paralajmërojë një shtytje të re drejt një “Brexit të zhveshur” kur Boris Johnson, Presidenti i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel zhvillojnë bisedime të hënën.

Vendet anëtare dëshirojnë të shmangin ofrimin e shumë lëshimeve për negociatorët britanikë.

Michael Gove dje tha se Michel Barnier, negociatori i BE-së, mund të jetë i gatshëm të buxhetojë për fushat kryesore në bisedimet tregtare.

Por Ministri i Zyrës së Kabinetit shtoi që disa vende anëtare të BE-së kanë qenë “pak më të gatshme”.

Lexo po ashtu:  Kryeministri Kurti priti në takim Raportuesen për Kosovë në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon

Mbretëria e Bashkuar dhe BE kanë rënë dakord të intensifikojnë bisedimet e Brexit gjatë verës me shpresën për të arritur një marrëveshje.

Ky proces i ri do të përfshijë një përzierje të raundeve zyrtare të bisedimeve dhe takimeve në grupe më të vogla, si në Londër ashtu edhe në Bruksel.

“Do të ketë bisedime çdo javë nga 5 javë midis 29 qershorit dhe 27 korrikut.”

Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar kuptohet se janë të kënaqur me orarin e ri pasi Barnier këtë javë tha që Britania nuk ishte e gatshme të intensifikonte procesin.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!