• Fondi sovran dhe banka zhvillimore për prodhim e punësim.
  • Vetingu dhe ligji për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme.
  • Shërbimi i detyruar ushtarak 3-mujor.
  • Bashkimi i sistemit energjitik Shqipëri-Kosovë.
  • Mbrojtja e të drejtave të punëtorëve dhe shtesat për fëmijë.
  • Reciprocitet politik e tregtar me Serbinë.

Këto janë vetëm disa prej pikave programore të Qeverisë Kurti 1.

Lexo po ashtu:  Pas bërjes së Kurtit kryeministër, lajmërohet Gjonbalaj nga Amerika që premtoi investime 50 milionëshe
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!