Kush prej nesh nuk e kontrollon datën e skadimit të produkteve në kohën e blerjes? Të gjithë, kur shkojmë në supermarket, kthejmë ushqimin që do të dëshironim të blinim për të kuptuar nëse ia vlen ta marrësh atë, në bazë të datës së skadimit. Sidoqoftë, ka disa që mund t’i blejmë dhe mbajmë deri në konsumin e plotë pa u shqetësuar për afatin.

Zbulojmë të gjitha ato ushqime që mund t’i mbajmë në qilarin tonë për një kohë të gjatë. Ne gjithashtu do të kuptojmë se si të parandalojmë përkeqësimin e tyre.

Kripa, ky ushqim nuk ka skadim, ne zakonisht e blejmë në sasi të moderuar pasi konsumi i saj nuk është i bollshëm, zgjat një kohë të gjatë por nga sot mund ta ruajmë dhe ta eliminojmë për një kohë nga lista e blerjeve. Në fakt, duke pasur parasysh përdorimet e panjohura të orizit, është e mundur që në një kavanoz qelqi të shtoni disa kokrra oriz për të parandaluar formimin e lagështirës, duke garantuar kështu konservimin e duhur.

Ju pëlqen!

Shishe likeri, të gjitha shishet e likerit që hapni herë pas here për shkak të mysafirëve në darkë mund të ruhen pa u dëmtuar, pasi falë përmbajtjes së alkoolit, arrin të ruajë përbërjen e likerit dhe kundërvepron zhvillimin e baktereve.

Kafeja, atë mund ta ruani për vite me radhë, në qese të vogla speciale, madje kur ta konsumoni edhe aroma do të jetë po njësoj.

Shurup panje, edhe ky shurup ruhet në frigorifer, ju mund ta mbani përgjithmonë dhe ta përdorni për të zbukuruar ëmbëlsirat tuaja.

Orizi, duke përjashtuar orizin integral, mund të ruhet i sigurt mbyllur.

Mjalti, edhe me mjaltin nuk do të keni asnjë problem. Mund të ndryshojë ngjyrën ose strukturën por gjithmonë mund ta hani atë, duke e kthyer në gjendjen e tij origjinale përmes vendosjes së tij në ujë të ngrohtë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!