Para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës është mbajtur protestë për shkarkimin e profesorit të këtij Universiteti, Ardian Kastrati. Protesta ka zgjatur pak e kjo ka ndodhur për shkak të situatës me pandeminë, kanë njoftuar organizatorët.

Në një prononcim para mediave, Liridona Sijarina, njëra prej aktivisteve që është marrë me këtë organizim tha se seksistët nuk duhet të paguhen me taksat e qytetarëve.

“Ardian Kastrati mbrëmë e ka komentu në mënyrë fyese dhe denigruese fizikun e saj (presidentes Osmani)…Kjo gjuhë shkakton gjuhë të urrejtjes, e kur kjo bëhet nga personat publikë e aqmë shumë profesorët duhet dënuar…”, tha ajo ndër të tjera.

Ju pëlqen!

Tutje u kërkua përjashtimi i Ardian Kastratit nga stafi akademik i UP-së.

“Kërkohet përjashtimi i tij për shkejle të etikës…Rektori të themelojë një komison hetues që do ta hetojë punësimin e Ardian Kastratit në UP”.

“Kërkesa e dytë, ka të bëjë me fenomenin e ngacmimeve seksuale në UP, kërkojmë që të shkarkohet këshilli drjetues i UP-së për zvarritje te rregullores për parandalim të ngacmimeve seksuale”, u tha ndër të tjera.

Lexo po ashtu:  Datat/ Vendet europiane që kanë hapur kufijtë dhe kur vendosin të tjerët

Ndryshe, për deklaratën seksiste të Ardian Kastratit nuk është deklaruar akoma askush nga partia e tij PDK-ja e as vetë Kastratri, i cili më pas ka shlyer postimin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!