Ne i drejtohemi filmave komedi për të na bërë të qeshim, filmat horror që na bëjnë të bërtasim dhe po, filmat e trishtuar për të na bërë të qajmë. Filmat në këtë listë të gjithë i përkasin kategorisë së fundit për arsye të ndryshme, por definitivisht duhet të jenë zgjedhje të natës së filmit nëse një person është gati të ndjejë diçka.

The Nootebook

Filmi është padyshim një nga historitë më ikonike të dashurisë ndonjëherë. Filmi ndjek Noah (Ryan Gosling) dhe Allie (Rachel McAdams) të cilët bien në dashuri një verë, por për fat të keq, të dy ndahen për shkak të luftës dhe mosmiratimit të prindërve të Allie. Vite më vonë, ata gjejnë rrugën e tyre për t’u kthyer tek njëri-tjetri.

Ju pëlqen!

Up

Ndryshe nga të tjerët në listë, Up do t’ju bëjë të qani në dhjetë minutat e para të filmit. Duke kaluar nëpër historitë e personazhit kryesor, ne shohim të gjithë jetën e tij të shpaloset – duke rënë në dashuri, duke u martuar, duke mos qenë në gjendje të ketë fëmijë dhe më pas përfundimisht duke humbur gruan e tij përpara se të kenë një shans për të bërë udhëtimin e ëndrrave që dëshironin gjithmonë. Është një mësim i shkëlqyer në tregimin vizual dhe është tepër tronditës.

The Pursuit of Happiness

Chris Gardner (Will Smith) dhe djali i tij i vogël (Jaden Smith) janë dëbuar nga banesa e tyre dje nuk kanë ku të shkojnë. Chris merr një stazh të papaguar dhe bën gjithçka që mundet për të siguruar që familja e tij e vogël të ketë një jetë më të mirë.

A Walk to Remember

Ky mund të jetë filmi dhe libri më i nënvlerësuar i Nicholas Sparks. Shane West dhe Mandy Moore luajnë si dy adoleshentë që nuk janë aspak të ngjashëm. Ata mund të jenë fëmijë, por dashuria e tyre ndeshet me disa gjëra të vërteta të të rriturve. Plus, sapo të dëgjoni “Only Hope”, nuk do ta harroni kurrë.

The Fault in Our Stars

Nëse deri në fund të kësaj drame rreth dy adoleshentë (Shailene Woodley dhe Ansel Elgort) që bien në dashuri duke luftuar kancerin, nuk jeni përfshirë në një rrëmujë të madhe, me siguri nuk po i kushtoni vëmendje të mjaftueshme. Lidhja e tyre e ëmbël dhe tentative sigurisht që do të sjellë në ujësjellës.

My Girl

Çdo fëmijë që shkoi për të parë këtë film sepse djali “Home Alone” (Macaulay Culkin) ishte në të, mori një surprizë të madhe. Sado traumatizuese të ketë qenë kjo përrallë për moshën 11-vjeçare është në thelb ushqim ngushëllues në formë filmi.

Life is Beautiful

Një baba që shikon gjithmonë anën e mirë të jetës bën gjithçka që ka në fuqi për të mbrojtur djalin e tij të vogël nga mizoritë e Holokaustit. Ju ndoshta do të dëshironi të telefononi babanë tuaj pas kësaj.

Five Feet Apart

Ka një ndërlikim të madh në romancën midis dy pacientëve adoleshent me fibrozë cistike në qendër të këtij filmi: Njerëzit që jetojnë me CF duhet të jenë në distancë prej 1.5 metrash nga njëri-tjetri për shkak të rrezikut të kalimit të një infeksioni potencialisht vdekjeprurës.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.