Është detyra më e thjeshtë, por kërkimet e reja tregojnë se gati 50 % e fëmijëve nuk i pastrojnë dhëmbët dy herë në ditë. Ndërsa shumica e prindërve flasin me fëmijët e tyre për rëndësinë e shëndetit të mirë oral, gati tre të katërtat thonë se ata luftojnë për të marrë fëmijët e tyre për t’u kujdesur për dhëmbët e tyre sipas studimeve nga Life Education.

“Megjithëse më shumë se 90 për qind e prindërve thonë se flasin me fëmijët e tyre për rëndësinë e higjienës orale, ne dimë që fëmijët nuk dëgjojnë gjithmonë”, thotë Kellie Sloane . “Në fakt, tre nga pesë prindër të anketuar thanë se fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të dëgjojnë këshillat e dentistëve apo edukatorëve.

Këto janë 5 këshillat e dentistëve për të bindur fëmijët që të kujdesen për dhëmbët

Ju pëlqen!

BEHU POZITIV: Të qenit një model pozitiv është jetik, i cili thotë se fëmijët duhet të shohin prindërit e tyre dhe të marrin shembull. Duke krijuar një mënyrë të këndshme për të larë dhëmbët fëmijët do ta kenë më pas si dëshirë dhe jo detyrim.

Filloni sa më herët: Parandalimi i prishjes së dhëmbëve është më i thjeshtë, më i lirë dhe më pak i dhimbshëm sa më herët ta filloni.

Investoni në teknologji të re: Fëmijët i adhurojnë mjetet me kukulla kështu që nëse keni mundësi ëpr të blerë furça të tilla do të ishte perfekte!

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!