Këto janë mënyrat që do ju ndihmojnë për të filluar një mëngjes të mirë.

Thyerja e një veze në kafenë tuaj të mëngjesit ose shtimi i një majë kripe në të, në të vërtetë janë vetëm disa nga mënyrat e shumta për t’ju ndihmuar të filloni më lehtë mëngjesin, raporton “Bright Side”.

Përveç të qenit jashtëzakonisht i shijshëm, një vezë në kafenë tuaj është gjithashtu jashtëzakonisht e dobishme për të filluar ditën tuaj të fortë dhe plot energji.

Ju pëlqen!

Shtoni kripë në kafen tuaj. Nëse keni parë njerëz duke shtuar kripë në vend të sheqerit në kafenë e tyre të mëngjesit, kjo është për shkak se në të vërtetë përmirëson aromën e saj. Ajo zgjon çdo hidhërim dhe në vend të qumështit ose sheqerit, nuk ju ngarkon me kalori në mëngjes.

Përfshini vezë në mëngjes, edhe në kafenë tuaj. Kafe vezë Vietnamez është me të vërtetë e popullarizuar për një arsye. Mund të duket e çuditshme, por shtimi i një të verdhe të vezës në kafenë tuaj të mëngjesit shijon mirë dhe është gjithashtu e mirë për trupin tuaj

Lexo po ashtu:  Pse hamë më shumë para televizorit?!

Provoni çaj të zi ose çokollatë të nxehtë me kanellë. Nëse nuk jeni një fans i kafes, mund të provoni edhe një filxhan çaj të zi. Ai përmban si kafeinë ashtu edhe L-theanigjë që rrit gatishmërinë dhe përqendrimin.

Pini një gotë ujë ose edhe më mirë, ujë me limon. Uji është thelbësor pa marrë parasysh çdo orë të ditës, por veçanërisht në mëngjes. Pini ujë kur zgjoheni për të përmirësuar performancën tuaj mendore. Në të vërtetë ka të bëjë me mos hidratimin, gjë që mund të shkaktojë efektin e kundërt.

Përfshini bollgur në mëngjes. Studimet këshillojnë gjithashtu që të përpiqeni të përfshini tërshërën në mëngjes, sepse kjo do të forcojë energjinë tuaj, do t’ju bëjë të ndjeheni më të plotë dhe do t’ju ndihmojnë të filloni mirë.

Ndizni muzikën. Nuk ka dyshim se muzika ndikon në gjendjen shpirtërore. Studime specifike kanë treguar që muzika mund të nxisë lumturinë dhe ul ankthin.

Rrethoni hapësirën tuaj me ngjyra të ndritshme. Ngjyrat e rrethinës sonë ndikojnë seriozisht në disponimin tonë, thonë ekspertët. Zgjidhni ngjyra të ndritshme për shtëpinë tuaj dhe shtratin tuaj, veçanërisht nëse nuk ka shumë dritë në apartamentin tuaj.

Lexo po ashtu:  Katër arsyet se përse duhet të pini ujë posa të zgjoheni nga gjumi

Përgatitni veshjen tuaj një ditë më parë. Përgatitja e veshjes tuaj gati një natë më parë është një tjetër gjë që mund të bëni për të kursyer kohë në mëngjes. Sa më shumë që të keni përgatitur, aq më pak stres dhe më shumë kohë ju duhet të shijoni mëngjesin dhe zakonet e tjera të mëngjesit.

Mbani një plan për ditën dhe kontrolloni përparësitë tuaja. Një gjë tjetër që do t’ju ndihmojë të kurseni kohë dhe do të bëni më shumë gjëra është organizimi. Mbani një kalendar planifikimi me të gjitha gjërat që duhet të bëhen gjatë ditës, të renditura nga më të rëndësishmet deri tek ato më pak të rëndësishmet.

Zhvendoseni orën tuaj të alarmit nëpër dhomë. Është më mirë të lëvizësh orën tuaj të alarmit nëpër dhomë, në vend se ta keni atë në tryezën tuaj të shtratit. Kjo do t’ju ndihmojë të zgjoheni në mënyrë më efektive sepse do të duhet të çoheni për ta ndaluar atë.

Lexo po ashtu:  FATI YT SOT, HOROSKOPI 4 QERSHOR 2020
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!