NJERËZIT QË ANKOHEN GJITHË KOHËS

“Lërini njerëzit që vijnë vetëm për të ndarë ankesat, problemet, historitë tragjike, frikën dhe gjykimet për të tjerët. Nëse dikush kërkon një kosh plehrash për t’i hedhur mbeturinat e tij, mos e lini ta gjejë atë në mendjen tuaj.”

HESAPET E BËRA MIRË

Ju pëlqen!

“Paguaj faturat në kohë. Kërko detyrimin nga ata që të kanë borxh ose lëreni nëse e shihni se është e pamundur ta merrni”. Të mbash të qarta llogaritë e tua do të thotë të jesh i sigurt se nuk i detyrohesh askujt asgjë dhe se nuk i ke borxh askujt.

PREMTIMET E PAMBAJTURA

“Nëse nuk e ke mbajtur një premtim, pyet veten pse po i reziston. Ke gjithmonë të drejtën të ndryshosh mendje, të kërkosh falje, të korrigjosh, dhe të propozosh një alternativë ndaj një premtimi të pambajtur, por nuk mund t’i bësh zakon këto qëndrime. Mënyra më e lehtë për t’iu përmbajtur një premtimi për diçka që nuk dëshiron të bësh është të thuash JO që në fillim.”

Lexo po ashtu:  Pse Navalny vendos të hyjë në grevë urie në burg

MOS DËGJIMI I INTERESAVE TË TUA

“Elemino gjithçka që mundesh dhe delego detyrat që preferon të shmangni; kalo kohën duke bërë gjëra që të pëlqejnë vërtet.”

Të mos delegosh atë që është e rëndë dhe që mund të bëhet nga dikush tjetër do të thotë të mbushësh jetën tënde me negativitet të padobishëm.

TË MOS PUSHOSH DHE TË MOS VEPROSH KUR DUHET

“Jepi vetes leje për të pushuar nëse ke nevojë tani, dhe jepi vetes leje për të ndërmarrë veprime nëse keni një mundësi përpara TEJE.” Gjithkush ka ritmin e vet, por është e rëndësishme të dish se si të pushosh dhe të rifitosh forcën. Të mos e bësh këtë gjë kur ke nevojë do të thotë të humbasësh energji dhe të bësh marrëzi që do të kthehen në pendim.

MUNGESA E RREGULLIT

“Hidh, lëviz dhe organizohu. Asgjë nuk të thith më shumë energji sesa një hapësirë ​​e çrregullt e mbushur me gjëra nga e kaluara që nuk të duhen më.” Ka çrregullim e çrregullim. Disa janë më katastrofikë se të tjerët, por në fund të fundit, ne të gjithë duhet të marrim iniciativën për të hequr qafe diçka.

Lexo po ashtu:  Omletë me spinaq, receta fantastike për mëngjes

TË MOS KUJDESESH PËR SHËNDETIN TËND

“JEPI PRIORITET shëndetiT. Nëse nuk funksionon makineria e trupit tënd, në rastin më të mirë nuk mund të shkosh larg. Pusho pak.” Nuk ka kuptim të kesh kaq shumë punë për të bërë, kaq shumë para dhe të grumbullosh kaq shumë pasuri nëse nuk je në gjendje të kujdesesh për atë që të mban: trupin tënd.

SITUATAT E VËSHTIRA

“Përballuni me situatat toksike. Faleni një shok ose anëtar të familjes ose jepi fund qëndrimeve negative nga partneri ose grupi yt. Bëj atë që është e drejtë.” Situatat e vështira të ndihmojnë të krijosh strategji nëse merr frenat e situatës dhe përpiqesh ta zgjidhësh atë. Shtyrja ose injorimi i fakteve mund të të shkaktojë stres dhe të dëmtojë stabilitetin tënd.

TË MOS PRANOSH

“Prano. Nuk ka të bëjë me dorëheqjen, por asgjë nuk të bën të humbasësh më shumë energji sesa të rezistosh dhe të luftosh kundër një situate që nuk mund ta ndryshosh”.

Lexo po ashtu:  Baba pas të 40-ave? Këto janë rreziqet që i kanosen foshnjes vetëm prej moshës së madhe të babait

Mënyra e vetme për të hequr qafe monstrat është të pranosh ekzistencën e tyre. Të pranosh se ka gjëra që nuk mund të ndryshohen është një hap i rëndësishëm drejt arritjes së mirëqenies emocionale.

TË MOS FALËSH

“Fal, lëre një situatë që të shkakton dhimbje. Gjithmonë mund të zgjidhësh të shkëputesh nga dhimbja e kujtimit”.

Falja është një jastëk i rehatshëm. Ndoshta jeta të ka vënë në provë, ndaj është e rëndësishme të mos mbash mëri. Nëse e bën këtë, do të vdesësh ngadalë.

Të mbash mëri është njerëzore, shumë njerëzore, por edhe të falësh dhe të bësh gabime. Thonë se ata që nuk duan, nuk falin. Dhe, në fakt, është pikërisht dashuria ajo që është përgjegjëse për faljen, dashuria ndaj tjetrit, ndaj jetës, ndaj botës, ndaj vetvetes.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!