Të gjithë i dimë këshilla për dhëmbë të shëndetshëm – lani dhëmbët dy herë në ditë dhe mos hani shumë sheqer. Pra, pse disa prej nesh duke ndjekur këto udhëzime gjejnë që ndonjëherë kemi nevojë për mbushje kur vizitojmë dentistin? E vërteta është që duhet pak më shumë për të parandaluar prishjen e dhëmbëve sesa sugjerojnë këto udhëzime. Ja çfarë ju duhet të dini.

Përdorni brushën sa më mirë

Si ju e përdorni brushën bën një ndryshim të madh. Akti mekanik i larjave largon pllakën dentale shumë të ngjeshur – një përzierje e baktereve, acideve të tyre dhe produkteve të ngurta dhe mbetjeve ushqimore. Ajo formon natyrshëm në dhëmbë menjëherë pasi të keni ngrënë, por nuk bën keq dhe nuk fillon të dëmtoj dhëmbët deri sa të arrijë një fazë të caktuar të pjekurisë. Sasia e saktë e kohës që kjo merr nuk dihet, por është të paktën më shumë se 12 orë.

Ju pëlqen!

Bakteret konsumojnë sheqer dhe, si një efekt anësor, prodhojnë acide që shpërndajnë minerale nga dhëmbët, duke lënë vrima mikroskopike që nuk mund t’i shohim. Nëse procesi nuk ndalet dhe nuk riparohet, këto mund të bëhen zgavra të mëdha dhe të dukshme.

Marrja e dy minutave për të larë dhëmbët është një objektiv i mirë për heqjen e pllakës dhe ju duhet të pastroni gjatë natës dhe një herë tjetër çdo ditë. Larja e dhëmbëve shpesh ndalon bakteret në një fazë ku speciet që prodhojnë acidin më të madh mund të krijohen.

Përdorni pastë dhëmbësh fluoride

 Shumica e përfitimit nga furçimi vjen nga pastë dhëmbësh. Përbërësi kryesor është fluoridi, i cili tregon prova që pengon prishjen e dhëmbëve. Fluori zëvendëson mineralet e humbura në dhëmbë dhe gjithashtu i bën ato më të forta.

Për përfitim maksimal, përdorni pastë dhëmbësh me 1350-1500 ppmF – kjo është përqendrimi i fluorit në pjesë për milion – për të parandaluar prishjen e dhëmbëve.

Kontrolloni përqendrimin e pastës së dhëmbëve duke lexuar përbërësit në pjesën e pasme të tubit. Jo të gjitha pasta e dhëmbëve të fëmijëve janë mjaft të forta që të fitojnë përfitime maksimale. Dentisti juaj mund të përshkruajë pastë dhëmbësh më të lartë të forcës fluoride bazuar në vlerësimin e tyre për rrezikun e prishjes së dhëmbit.

Pse disa fëmijë janë më të prirur për prishjen e dhëmbëve?

Pllaka është e vështirë të shihet, sepse është e bardhë, ashtu si dhëmbët tuaj. Pllakat e zbulimit janë në dispozicion në supermarkete dhe farmaci, dhe e bëjnë pllakën më të dukshme, duke treguar zonat që mund të keni humbur kur pastroni.

Pështyni, mos pini

Gjatë natës, prodhoni më pak pështymë sesa gjatë ditës. Për shkak të kësaj, dhëmbët tuaj kanë më pak mbrojtje nga pështyma dhe janë më të prekshëm ndaj sulmeve acide. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të hiqni ushqimin nga dhëmbët para gjumit kështu që bakteret pllakatë nuk mund të festojnë brenda natës. Mos hani ose pini asgjë përveç ujit pas larjes gjatë natës. Kjo gjithashtu i jep fluoridit mundësinë më të gjatë për të punuar.

Pasi të kesh krehur, mos e shpërlani gojën me ujë ose me lëng gojash – po elargoni fluoridin! Kjo mund të jetë një zakon i vështirë për të thyer, por mund të zvogëlojë prishjen e dhëmbëve deri në 25%.

Jo më shumë se katër ‘’vatke të sheqerit’’

Sheqernat e brendshme janë gjetur natyrshëm në ushqime si fruta dhe ata kanë shumë më pak të ngjarë të shkaktojnë prishjen e dhëmbëve se sheqernat e shtuara ose të lira. Sheqerat e lira janë përgjithësisht ato të shtuara në ushqime nga prodhuesit, por gjithashtu përfshijnë mjaltën, shurupin dhe lëngje frutash.

Këto janë të gjitha të lehta për bakteret që të konsumojnë, metabolizojnë dhe prodhojnë acide. Megjithatë, mund të jetë e vështirë të thuash cilat janë sheqernat më të këqija për dhëmbët. Për shembull, edhe pse shuma normale e frutave janë të mira, lëngjet e frutave kanë sheqer të çliruar nga qelizat bimore dhe konsumi i rëndë mund të shkaktojë prishje.

Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe NHS rekomandojnë që sheqernat e lira duhet të përbëjnë idealisht më pak se 5% të sasisë së përditshme të kalorive. Pra, si duket kjo? Për të rriturit dhe fëmijët mbi 11 vjeç, kjo është rreth 30g – rreth tetë lugë çaji – sheqer në ditë.

Marrja e një selfie ndërsa brushing dhëmbët tuaj mund të jetë e mirë për ju

Një kafe 330ml e Coke ka 35g sheqer. App change4life ndihmon për të gjetur se sa sheqer ju konsumoni në dietën tuaj.

Edhe pse jo aq e rëndësishme sasia, se sa hani sheqer gjithashtu ka rëndësi. Karbohidratet e thjeshta si sheqeri janë më të lehta për bakteret që të treten sesa proteinat ose karbohidratet komplekse. Bakteret prodhojnë acide pas metabolizimit të sheqerit që shkakton demineralizim.

Lani me brushë dy herë në ditë me pastë dhëmbësh fluori, mos pështyni, mos hani dhe pini asgjë pas larjes dhe mos keni sheqer më shumë se katër herë në ditë. E lehtë!  /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!